For screen reader problems with this website, please call910-455-95959 1 0 4 5 5 9 5 9 5Standard carrier rates apply to texts.
Allyson Park brings farmhouse to the next level refined yet casual. Crafted of pine, rubberwood, and poplar solids with cathedral white oak tops and pine veneer, finished in a white with charcoal top.Read More
Features heavy wire brushing, one full extension drawer in each table, planked top, bead molding accents, and a bottom shelf for additional storage, cocktail is castered to make rearranging a breeze, square turned tapered legs, and antique pewter knob hardware. This group is perfect for creating a classic look while maintaining a casual feel. Kit consists of one rectangle cocktail table and two rectangle end tables. Also offered in a black forest and emery grey top.
Set includes cocktail table and 2 end table
Pine solids with cathedral white oak tops and pine veneer fronts
Full extension metal side drawer guides (35mm)
Boxed and english drawer construction
Planked tops
One drawer and one shelf
Antique pewter knoband drop bail hardware
*Cocktail table and 2 end table only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | White, Gray |
| Color/Finish Name | Charcoal-Wirebrushed White |
| Number of Pieces | 3 Piece Set |
| Table Top Shape | Rectangular |
| Wood Finish Material | Veneer, Solid Wood |
| Wood Finish | Wirebrushed White |
| Wood Finish Species | Oak/Pine |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Material | Wood, Engineered Wood |
| Product Weight (lbs.) | 222 |
| Collection | Allyson Park |
| Collection Code | 417-OT |
| Manufacturer Warranty | Contact Store for Details |
Rectangular Cocktail Table (417-OT1010) | |
| Dimensions | 48" W x 28" D x 19" H |
| Box Dimensions | 51" W x 32" D x 12" H |
| Weight | 103 lbs |
| Cubes | 12 ft |
Drawer End Table (417-OT1020) (2) | |
| Dimensions | 23" W x 27" D x 24" H |
| Box Dimensions | 30" W x 31" D x 24" H |
| Weight | 59 lbs |
| Cubes | 6 ft |