For screen reader problems with this website, please call910-455-95959 1 0 4 5 5 9 5 9 5Standard carrier rates apply to texts.
Product Dimensions 39"h x 94"w x 41"d
You want your home to reflect your modern, trendy eye for design. This sleeper sofa is here to help. Bold, bright and beautiful, it adds a fashion-forward pop of color to your living room. Velvet-like upholstery and matching bolster pillows keep comfort at top of mind.Read More
Corner-blocked frame
Reversible seat and attached back cushions
High-resiliency foam cushions wrapped in thick poly fiber
Accent and bolster pillows included
Pillows with soft polyfill
Exposed feet with faux wood finish
Included bi-fold queen memory foam mattress sits atop a supportive steel frame
Memory foam provides better airflow for a cooler night’s sleep
Memory foam encased in damask ticking
*Sofa sleeper only, any other products that may be displayed are sold separately. Images may not represent the actual size and color in images may differ in person. See the store for the actual color or finish.
General Specs | |
| Color | Blue |
| Color-Finish Name | Teal |
| Seating Capacity | 3 |
| Mattress Size | Queen |
| Pillow Back Type | Attached |
| Additional Seating Features | Throw Pillows Included |
| Back Style | Cushion |
| Upholstery Pattern | Textured Solid |
| Upholstery Material | Polyester-Synthetic |
| Material | Fabric |
| Design Style | Contemporary |
| Assembly Required | Contact Store For Details |
| Arm Height (in.) | 35 |
| Arm Height (cm.) | 88.9 |
| Seat Depth (in.) | 23 |
| Seat Depth (m) | 58.42 |
| Seat Height (in.) | 21 |
| Seat Height (cm.) | 53.34 |
| Width (in.) | 94 |
| Width (cm) | 238.76 |
| Depth (in.) | 41 |
| Depth (cm.) | 104.14 |
| Height (in.) | 39 |
| Height (cm.) | 99.06 |
| Shipping Width (in.) | 93 |
| Shipping Width (cm) | 236.22 |
| Shipping Depth (in.) | 40 |
| Shipping Depth (cm) | 101.6 |
| Shipping Height (in.) | 39 |
| Shipping Height (cm) | 99.06 |
| Product Weight (lbs.) | 220 |
| Product Weight (kg) | 99.79 |
| Collection | Keerwick |
| Collection Code | 67507 |
Other Dimensions | |
| Top of cushion to top of back | 19" |
| Leg height | 1.5" |
| Minimum width of doorway for delivery | 32" |
4.5 out of 5
10 Reviews
10 Reviews